Bart Kappel
Linkedin
Aš neabejotinai džiaugiuosi savo pasirinkimu, nes Lietuva sparčiai auga, čia lengva atrasti save.
Dirba TeleSoftas Pasiūlymai
Atvyko iš Olandijos
Pareigos Programinės įrangos kūrėjas

Iš kur tu kilęs ir kokia tavo specialybė?

Esu iš Olandijos. Darbuojuosi IT ir robotikos srityse: studijavau informatiką gimtojoje šalyje, robotiką – Danijoje.

Ko labiausiai pasiilgsti gyvendamas ne Olandijoje?

Suprantama, savo draugų ir šeimos. Be to, kai kurių maisto produktų, tarkime, įvairesnių sūrių, kuriuos taip mėgstu, rūšių. Jų kiek sunkiau gauti Lietuvoje.

Kodėl pasirinkai Lietuvą?

Visų pirma dėl to, kad mano mergina lietuvė. Taip pat turėjau puikią progą čia atkurti jos tėvų žemės ūkio verslą. Lietuva pasižymi ir labai stipria IT rinka, tai irgi buvo didžiulis postūmis kraustytis čia. Be viso kito, tai energinga ir sparčiai auganti šalis, todėl joje apstu įvairių galimybių.

Kas nustebino apsigyvenus Lietuvoje?

Tiesą sakant, gana mažai žinojau apie Rytų Europą, o Lietuvoje buvau lankęsis tik vieną kartą, per atostogas. Kai galiausiai čia apsigyvenau, mane kiek nustebino lietuvių mentalitetas, kuris tikrai skiriasi nuo vakarietiškojo. Lietuviai išsikelia visai kitokius tikslus, kitaip mąsto, reaguoja į reiškinius, bendrauja, tačiau nors ir šiek tiek užtruko, kol prie to pripratau, nepasakyčiau, kad kažkas mane čia labai pribloškė.

Ar pakito gyvenimo kokybė pakeitus šalį?

Žinoma, Lietuvoje dirbdamas IT sektoriuje tikriausiai gauni mažesnį atlygį nei JAV ar net Olandijoje, bet čia gerokai pigiau gyventi, todėl yra reikiamas balansas. Mano gyvenimo kokybė išliko tokia pati, turiu puikų darbą ir esu be galo dėkingas „Telesoftui“ už suteiktą galimybę įsilieti į solidžios tarptautinės bendrovės veiklą.

Kokios tavo dabartinės pareigos?

Esu programinės įrangos kūrėjas.

Kokiu pasiekimu ar projektu labiausiai didžiuojiesi?

Prieš tris mėnesius pradėjome įgyvendinti naują projektą – kuriame programinę įrangą vieniems didžiausių pasaulyje telekomunikacijos paslaugų teikėjų. Tai bus naujas monitoringo būdas tinklams, ir jau po mėnesio, naudojantis šiuo metodu, bus stebimi apie 750 milijonų abonentų visoje planetoje. Džiaugiuosi, kad plėtojau šį projektą nuo pat jo pradžios.

Ar buvo sunku susirasti darbą Lietuvoje?

Nelabai. Kaip jau minėjau, čia daug galimybių IT sektoriuje, o „Telesoftas“ netgi nebuvo vienintelė bendrovė, su kuria tariausi dėl darbo. Užtrukau apie du mėnesius, kol susiradau man tinkamą darbovietę – „Telesoftas“ pasirodė esanti puiki bendrovė, kurioje vyrauja gera atmosfera ir darbuojasi tikri savo srities profesionalai. Be to, galėjau pasilikti Kaune, neprireikė važinėti į Vilnių ar į kitus miestus.

Kokie didžiausi su darbu susiję skirtumai tarp Olandijos ir Lietuvos?

Abiejose šalyje situacija IT sektoriuje tikrai labai panaši. Tačiau vienas didžiausių skirtumų – pietūs! Lietuviai linkę pietums skirti daug dėmesio ir laiko. Olandijoje dažniausiai tik greitai suvalgome sumuštinį ir grįžtame prie darbo, o pagrindinis dienos patiekalas valgomas vakarienės metu.

Laisvalaikis Lietuvoje ir Olandijoje. Kokius privalumus pastebėjai Lietuvoje?

Labiausiai sužavėjo gamtos įvairiapusiškumas ir pasiekiamumas. Labai paprasta atsidurti gamtoje – vos dešimt kilometrų nuo Kauno, o jau esi tikrame miške. Tai būtų neįmanoma, pavyzdžiui, mano gimtajame Roterdame.

Dar pastebėjau, jog lietuviai mėgsta leisti laisvalaikį svečiuodamiesi vieni kitų namuose, organizuodami vakarėlius ar gamindami vakarienę. Olandijoje visi pripratę eiti į barus ir neleisti daug laiko namuose. Taip galbūt yra dėl to, kad mūsų butai mažesni dėl didelio mieste gyvenančių žmonių skaičiaus…

Kokie stereotipai apie Lietuvą turėtų būti sugriauti?

Lietuva tikrai yra labai svetinga šalis užsieniečiams – niekas su manimi nesielgia blogai dėl to, jog „atėmiau kažkieno darbą“ ar panašiai. Tačiau vis dar gajus stereotipas, kad lietuviai šneka tik rusiškai ir prastai angliškai, kad čia gan prastos sąlygos gyventi. Tai visiška netiesa.

Visi sutikti žmonės su manimi buvo labai malonūs vos atvykus, net ir vyresnio amžiaus asmenys visuomet iš paskutiniųjų stengiasi su manimi šnekėti angliškai, man padėti. Vakarų Europoje taip beveik nebūna – jei žmogus vyresnis ir nekalba angliškai, greičiausiai net nebandys bendrauti su tavimi ar net ignoruos.

„Nežinau, ar man verta važiuoti į Lietuvą.“ Ką atsakytum tokiam žmogui?

Tikrai pasiūlyčiau aplankyti šią šalį per atostogas, su „Erasmus“ programa ar padirbėti kurį laiką – metus arba dvejus. Tačiau norintieji čia atsikraustyti ir įsikurti ilgesniam laikui turėtų gerai viską apsvarstyti – juk taip svarbu išsirinkti sau tinkamą nuolatinę vietą, net nekalbant apie Lietuvą. Aš neabejotinai džiaugiuosi savo pasirinkimu, nes Lietuva sparčiai auga, čia lengva atrasti save. O kitiems rekomenduočiau prieš priimant bet kokį panašų sprendimą pasverti savo pasirinkimus ir apmąstyti asmeninius tikslus.

Jei tavo draugas ar draugė nuspręstų kraustytis į Kauną, ką patartum?

Pirmiausia paklausčiau, kodėl, nesakė man, kad kraustosi į Kauną? [Juokiasi] Ir pasveikinčiau su puikiu pasirinkimu. Taip pat pasiūlyčiau investuoti į automobilį, kuriuo čia labai lengva pasiekti  nuostabius gamtos kampelius. Dar nuraminčiau, kad vietinių žmonių požiūris į pasaulį čia labai panašus į olandų moto: „Mes daug nekalbame, o darome.“ Nuolatos tą pastebiu. Galiausiai bet kuris atvykėlis turėtų būti pasiruošęs tyrinėti viską, ką ši šalis turi pasiūlyti – nuo muziejų ir bažnyčių iki fantastiškų parkų, renginių ir dar daug ko kito.